Agenda

19.0920.0921.09

8.30-9.00 Registration
9.00-9.30 Opening ceremony
   Session 1 (Carbon Nanomaterials for Biomedicine) Session Chair: Dmitry Gorin
9.30-10.00 Siegfried Eigler, FU-Berlin “Strategies for the synthesis of graphene based drug carriers”
10.00-10.30 Albert Nasibulin, Skoltech “Carbon nanotubes for biomedical applications”
10.30-11.00 Vladimir Akhmetov, (Konstantin Amsharov), FAU Erlangen-Nürnberg “Synthesis of atomically precise carbon-based nanostructures – towards the bio applicable nanomaterials”
11.00-11.30 Coffee break
11.30-12.00 Hye Jin Lee, Kyungpook National University “Biofunctionalized metallic and non-metallic nanoparticles for biomedical applications”
12.00-12.30 Keith Stevenson Skoltech, “Electrochemical monitoring of the impact of polymicrobial infections on Pseudomonas aeruginosa and growth dependent medium”
12.30-13.00 Gleb Sukhorukov Skoltech “Microstructures for Encapsulation, Sensing and Remote Controlled Delivery of (Bio)-Chemicals and Biological Cells
13.00-13.30 Alexey Salimon, Skoltech “Smart multimaterial hybrid scaffolds for reconstructive surgery and cell studies”/td>
13.30-14.30 Lunch
  Session 2 (Nucleic Acids – 1) Session Chair: Andriy Mokhir
14.30-15.00 Naoki Sugimoto, Konan University “Adventures of nucleic acids in molecular crowding world”
15.00-15.30 Achim Aigner, Universität Leipzig “Polymeric nanoparticles for formulating RNA-based therapeutics: how to deliver, what to deliver, what to target”
15.30-16.00 Vyacheslav Filichev, Massey University “Modulating APOBEC3 deaminase activity using modified DNA”
16.00-16.30 Dmitry Stetsenko, ICBFM SB RAS “N-(Sulfonyl)-phosphoramidate oligonucleotides: a promising type of nucleic acid analogues”
16.30-20.00 Trip to Moscow Center, Bus excursion, transfer to hotel

  Session 3 (Young scientists – Biomedicine) Session Chair: Martin Herrmann
9.00-9.20 Olga Sergeeva, Skoltech “Comparative transcriptome analysis of RNAi-mediated inhibition of DDX3 helicase in vitro and in vivo”
9.20-9.40 Dominique Leboeuf, Skoltech “Downregulation of the N-end rule pathway and apoptosis inducing drugs act in synergy to control mouse HCC”
9.40-10.00 Olga Burenina, Skoltech ” Novel long non-coding RNA HELIS is dysregulated in liver cancers “
10.00-10.20 Gelina Kopeina, Lomonosov Moscow State University “The role of caspase-2 in the regulation of three modes of program cell death: apoptosis, necroptosis and mitotic catastrophe upon genotoxic stress in ovarian carcinoma cells”
10.20-10.40 Andrey Anisenko, Lomonosov Moscow State University “Interaction of HIV-1 integrase and Ku70 provides postintegrational DNA gap repair”
10.40-11.00 Mikhail Nesterchuk, Skoltech “eEF2 knockdown in mouse liver leads to mTOR-independent translational upregulation of ribosomal genes”
11.00-11.20 Viacheslav Senichkin, Lomonosov Moscow State University “Targeting Mcl-1 using small molecules: markers of sensitivity and the factors of resistance”
11.20-12.00 Coffee break
  Session 4 (Nucleic Acids – 2) Session Chair: Naoki Sugimoto
12.00-12.30 Timofei Zatsepin, Skoltech “Fluorescent oligonucleotides as precise instruments in molecular biology”
12.30-13.00 Maria Zvereva, Lomonosov Moscow State University “Analysis of extracellular DNA as a basis for the diagnosis of tumor process on the example of TERT promoter”
13.30-14.00 Dmitry Gorin, Skoltech “Nanostructured core/shell and shell particles for photoacoustic/fluorescence cytometry, imaging and delivery”
14.00-15.00 Lunch
  Session 5 (Biomedicine in vivo) Session Chair: Achim Aigner
15.00-15.30 Martin Herrmann, FAU Erlangen-Nürnberg “Neutrophils in initiation and resolution of inflammation”
15.30-16.00 Yuri Kotelevtsev, Skoltech “Inhibitors of hyaluronan synthases in therapy of liver fibrosis”
16.00-16.30 Yury Rubtsov, Institute of Bioorganic Chemistry RAS “Extracellular vesicles in autoimmune diseases and cancer microenvironment”
16.30-17.00 Markus Hoffmann, Universitaetsklinikum Erlangen ”Inflammatory tissue memory promotes chronification of arthritis“
17.00-17.30 Coffee break
  Session 6 (Omics) Session Chair: Timofei Zatsepin
17.30-18.00 Guillaume Medard, Technical University of Munich ”Chemoproteomics-aided drug discovery”
18.00-18.30 Philipp Khaitovich, Skoltech “Omics to study humans”
18.30-19.00 Alexander Ivanov Engelhardt Institute of Molecular Biology, ”Hepatitis C virus metabolic alterations as targets for drug development”
19.00-19.30 Alexey Kononikhin, Skoltech “High resolution mass spectrometry studies of biomacromolecule complexes”
19.30 Transfer to hotel

  Session 7 (Young scientists – Medicinal Chemistry of Small Molecules and Nucleic Acids) Session Chair: Alexey Nazarov
9.00-9.30 Svetlana Tsogoeva, FAU Erlangen-Nürnberg “Organocatalytic domino reactions: efficient way to make bioactive molecules”
9.30-9.50 Dmitry Skvortsov, Lomonosov Moscow State University “HTS of anticancer compounds based on the co-cultivation of several cell lines”
9.50-10.10 Maksim Kupryushkin, ICBFM SB RAS “Phosphoryl guanidine oligonucleotides (PGO) – structural and functional features”
10.10-10.30 Kajetan Smietana, FAU Erlangen “Towards templated Michael addition”
10.30-10.50 Jennifer Rühle, FAU Erlangen “Nucleic acid templated photoreduction”
10.50-11.10 Insa Klemt, FAU Erlangen “On the mechanism of anti-cancer activity of iron clathrochelates”
11.10-11.30 Olga Burmistrova, Gero Discovery LLC “Targeting PFKFB3 alleviates cerebral ischemia-reperfusion injury in mice”
11.30-12.00  Coffee break
  Session 8 (Medicinal Chemistry of Small Molecules) Session Chair: Vyacheslav Filichev
12.00-12.30 Andryi Mokhir, FAU Erlangen-Nürnberg “Anticancer prodrugs responsive to reactive oxygen species”
12.30-13.00 Alexey Nazarov, Lomonosov Moscow State University “Antitumor Pt and Ru compounds with targeting ligands”
13.00-13.30 Olga Yarovaya, Vorozhtsov NIOC SB RAS “Dehydroabietylamine ureas and thioureas as tyrosyl-DNA phosphodiesterase 1 inhibitors that enhance the antitumor effect of temozolomide on glioblastoma in vitro”
 13.30-14.15 Round Table “Informal discussions of perspectives in therapeutic applications of nucleic acids”
 14.15 Closing ceremony